AileAnasayfaÇocuk Gelişimi

Bugünün gençlerinden beklemememiz gereken 10 bilgi

Günümüzün gençlerinin önceki nesillerden farklı olduğunu kabullenmek gerekir. Hepsinin ellerinde telefon ,tablet ve bilgisayar ile büyüyorlar. İnternette hepsi çok iyi sosyal ağlar konusunda bizden fazla bilgililer. Kültürel ve duygusal olarak eski akranlarına göre daha karmaşıklar. Hızlı bir gelişim süreci ile daha fazla zihinsel problemlerle karşı karşıyalar.

Onlara bir yetişkin gibi davranmamız gayet normal bir süreçtir. Fakat bu kadar süper güçlerine rağmen unutmayalım ki onlar hala bir çocuk. Onlardan çok fazla beklentiye düşmezseniz hem siz hem de onlar mutlu olacaktır.

1. Size benzemesi fikri

Muhakkak ki onun için siz özel bir insansınsınız. Ama size benzemesini beklememelisiniz. Okul arkadaşları, öğretmenleri, sosyal çevresinden çok fazla etkileneceğini unutmamalısınız.

2. Her şeyi bildiğini ve yapabileceğini

Bir gençten– bir şey yapmasını istediğinizde -odasını temizlemek kadar basit bir şey bile olsa,bunu nasıl doğru yapacaklarını bilemeyebilirler. Yerde olan eşyaları dolaba ya da yatağın altına itmek, işleri düzene sokmak anlamına gelmediğini gençlere öğretilmelisiniz. Bir çocuğun eline bir kitap verebileceğinizi ve hemen okumaya başlayacağını düşünebilir misiniz? Ya da bir kalem verin ve hemen yazmaya mı başlayacak? Bunun yerine ona öğretin, yol gösterin.

3. Ona söylediğiniz her şeye dikkat edebileceğini

Şunu bilelim ki; gençler genellikle umursamadıkları şeylere hiç dikkat etmezler. Bu sizin şahsınızı umursamadığı anlamına gelmez. Sadece sizin ondan yapmasını istediğiniz şeyleri umursamaz.

4. Mükemmel olması gerektiği

Aileler tabi ki çocuklarının başarılı olmasını ister ve onunla gururlanmak, övünmek ister. Sosyal hayatınızda başarılarını paylaşmak ve kendinizi iyi hissetmek istersiniz. Bu yüzden çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırır ve onun da o şekilde olmasını istersiniz. Yalnız bu çizilen resim her çocuğa uymaz. Çocuklarınızı gerçekten tanımaya yönelin.

5. Size minnettar olacağını

Gençler kendilerine odaklanır. Kendinizi onların yaşında iken düşünün. Sizin için yaptıkları için annenize teşekkür ettiniz mi?  Büyük ihtimalle HAYIR. O zamanlar çocuk yetiştirmenin ne kadar zor olduğunu hayal bile edemezdiniz.

6. Size her şeyi anlatması

Küçük bir çocukken sizinle konuşmak ve okulda olan her şeyi size anlatmak için sabırsızlanıyordu. Fakat yaş artıkça, artık daha az konuşmaya başladınız. Bu normal bir süreçtir. Çocuğunuzu çok sıkmadan kontrol etmeye devam edin.

7. Bir yetişkin gibi davranması

Tabi ki ona eğitim verin ona yardımcı olun, nasıl davranacağı konusunda örnek olun.  Ama bir yetişkin gibi davranmasını beklemeyin.

8.Sizin doğrularınızı yapması

Çocuğunuza kendi düşüncelerinizi ne kadar anlatırsanız anlatın. Onun da bir birey olduğunu kendi düşünceleri olduğunu unutmayın.

Herkesin kendisi olma hakkı olduğunu unutmayın.

9. Harika öğrenci olması gerektiği

Çocuk sınavlarında 4 alıyor ve neden 5 alamadım diye üzülüyorsa muhakkak kendinizi sorgulayın ve bu baskıcı tutumunuzu bir kenara bırakın. Her çocuk mükemmel olmak zorunda değildir bunu kabullenin. Bazen sınavlardan 3 almakta taktiri hak eder.

10. Hata yapmaması

Çocuğunuz bir problem yaşadı ve sizinle paylaşıyor. Sizin tutumunuz daima ‘HAYIR BUNU NASIL YAPTIN?’ ‘ YİNE Mİ HATA YAPTIN’.

Oysaki hata yapmak gelişimin normal bir sürecidir. Çocukları hata yapınca çok sert eleştirmeyin. Doğruyu gösterin.

İngilizce öğrenmek çok kolay

3 thoughts on “Bugünün gençlerinden beklemememiz gereken 10 bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir