AnasayfaSağlık

Kabak Detoksu Nasıl Yapılır? Kabak Diyeti

Kabak detoksu, vücudunu temizlemek, toksinleri atmak ve sağlığı desteklemek amacıyla uygulanan bir diyet programıdır. Kabak, düşük kalorili ve yüksek lif içeriğiyle birlikte sağlığa birçok fayda sağlayan bir sebzedir. Kabak detoksu, kabak tüketimi üzerine odaklanarak vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olması amaçlanır.

Kabak detoksu 3 gün yapıldığında bünyeden bünyeye değişecek şekilde en fazla 3 kilo verebilirsiniz. Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin tercih ettiği bu detoks ile 3 günde 3 kilo verebilirsiniz. Fakat kilo verdiğiniz için 3 günden sonra diyete devam etmeyin ve bitirin. Yoksa daha fazla yapılması vucüdunuza zarar verir.

Kabak sebzesinin faydaları

Düşük kalorili ve besleyici olan kabağın, sağlığa birçok faydası faydası vardır.

 • Düşük kalorili ve yüksek lif içeriği: Kabak, düşük kalori içeriğiyle kilo kontrolüne yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek lif içeriği sayesinde tokluk hissi sağlar, sindirimi düzenler ve bağırsak sağlığını destekler.
 • Vitamin ve mineral kaynağı: Kabak, A, C ve E vitaminleri gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu vitaminler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hücre hasarını önlemeye yardımcı olur. Kabak ayrıca potasyum, magnezyum ve folat gibi mineralleri içerir.
 • Göz sağlığına destek: Kabak, beta-karoten bakımından zengindir. Vücutta A vitamini üretiminde kullanılan beta-karoten, göz sağlığı için önemlidir. Katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının riskini azaltabilir.
 • Antioksidan etkiler: Kabak, içerdiği antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin vücutta neden olduğu hücre hasarını engeller. Bu da yaşlanma belirtilerini azaltır ve genel sağlığı destekler.
 • Hidrasyon sağlar: Kabak, yüksek su içeriğiyle vücudun hidrasyonunu destekler. Su dengesini korumak, cilt sağlığı, enerji seviyeleri ve genel vücut fonksiyonları için önemlidir.
 • Kalp sağlığına katkıda bulunur: Kabak, düşük sodyum ve yüksek potasyum içeriğiyle kan basıncını düzenler. Aynı zamanda lif içeriği ve antioksidanlar, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kabak tüketimi sindirim sağlığını destekler, inflamasyonu azaltır.
 • Kemik sağlığını korur ve enerji seviyelerini artırır.

Kabak Detoksu Nasıl Yapılır?

Öncelikle kabak detoksunu uzmanlar 3 günden fazla yapmamanınızı önerir. Hızlı kilo verdirir düşüncesi ile 3 günden fazla yaparak, vücudunuza zarar verdiğiniz gibi metobolizmanızı da yavaşlatabilirsiniz. Günlül 4-5 fincan şekersiz çay içebilirsiniz.

3 günde 3 kilo verdiren diyet

Detoksu yaparken en az 2 litre su içmelisiniz.

Kabak Detoksu Tarifi

Liste sabah,öğle ve akşam olarak üç ana öğün yapılır.

kabak detoksu
 • Kahvaltı: Protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmalısınız. Örneğin; 2 yumurta,domates,salatalık ve bir dilim beyaz peynir gibi…
 • Öğle yemeği: Kabak detoksu için hazırladığımız karışım.
 • Ara Öğün: Şeker oranı düşük bir meyve
 • Akşam yemeği:Kabak detoksu için hazırladığımız karışım.
Detoks Karışımı Nasıl Yapılır?

2 adet yıkanmış ve rendelenmiş kabağı yağsız bir tavada soteleyin. Üzerine 5 yemek kaşığı yoğurt atın. 2 adet cevizi de istediğiniz büyüklükte parçalayarak karışımın içine atabilirsiniz.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Dukan Diyet Listesi

One thought on “Kabak Detoksu Nasıl Yapılır? Kabak Diyeti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir