AileÇocuk Gelişimi

Ergenliğin Yaklaştığını Gösteren Beş İşaret

Bir çocuğun davranışlarından yola çıkarak ergenliğe adım atmak üzere olduğunu ve ergen bir birey olmaya başladığının sinyallerini anlayabiliriz.

1. Arkadaşlar önce gelir

Küçük yaşlarda arkadaşlarla oynamak eğlenceli ve zevklidir.Arkadaşlar sadece oyun ve eğlence aracı olarak görülür çok büyük anlamlar yüklenmez.Bu yaşlarda ebebeynler daha değerlidir.Fakat ne zaman ki büyüdü ve ergenliğe yaklaştı arkadaş artık onun için herkesden daha değerli olmaya başlar ve ailesinin önüne geçer.Ve artık işler iyice zorlaşmaya başlamıştır.Arkadaş grupları oluşmaya başlar hatta düşman dost olarak da ayrımlar artık başlamıştır.

2. Artık onu uyandıramazsınız

Sabahları erken saatler de başınızın üzerinde atlayan o afacan artık yok değil mi? Ergenliğe adım atan biriyler artık daha çok uyumaya başlar sabahları onu kaldırmak tam bir kabus olabilir.Bu durum tamamen hormonlardan kaynaklıdır.

3. Mesafese Koyar

Ebeveynler artık çocuklar için çok sinir bozucudur ve onların hayatında olup bitenleri anlamadıklarını düşünürler.Artık sizinle daha az iletişim kurmaya başlarlar.Odasında saatlerce yanlız zaman geçirmek onun için daha değerli olmaya başlamıştır.Bunun normal bir süreç olduğunu asla unutmayın,o hala sizi seviyor ve size değer veriyor.Bu dönemler geçicidir.Sinirlerinizi ne kadar zorlasa da ona karşı sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışın.

Bir çocuğun ne zaman büyüdüğünü, nereden geldiğini sormayı bırakıp nereye gittiğini söylemeye başladığında anlayabilirsiniz.

4.Utangaçlık Artar

Özgüven ve özbenlik duygularında sarsıntılar yaşamaları tamamen normaldir.Artık kendi başka insanlarla karşılaştırmaya başlar.Vucunda çok fazla beğenmediğini düşündüğü kusurlar bulur ve bu onun canını sıkar.

5.Devamlı Sızlanır,Kendiyle Çelişir

Sebebli ya da sebebsiz sızlanmalar başlamıştır.Eskiden yapmaktan hoşlandığı ya da beğendiği şeyleri artık önemsemez.

Çocuğunuz ergen olduğunda sizin hayatınız da zorlaşmaya başlayacaktır.Fakat sizin sakin,ılımlı ve net bir tavır sergilemeniz ergen birey için oldukça önemlidir.Onunla zıtlaşmamaya ve devamlı sert bir tavır segilemeyin.Özgüvenini kıracak eleştirilerden uzak durun.

Bugünün gençlerinden beklemememiz gereken 10 bilgi

Bugünün gençlerinden beklemememiz gereken 10 bilgi;Günümüzün gençlerinin önceki nesillerden farklı olduğunu kabullenmek gerekir. Hepsinin ellerinde telefon ,tablet ve bilgisayar ile büyüyorlar. İnternette hepsi çok iyi sosyal ağlar konusunda bizden fazla bilgililer. Kültürel ve duygusal olarak eski akranlarına göre daha karmaşıklar. Hızlı bir gelişim süreci ile daha fazla zihinsel problemlerle karşı karşıyala…>> Devamı için tıklayınız.

One thought on “Ergenliğin Yaklaştığını Gösteren Beş İşaret

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir