BeslenmeÇocuk Gelişimi

Anne sütü artırma yöntemleri

Anne Sütü

Anne sütü, emzirme dönemindeki kadınların memelerinden salgılanan sütü ifade eder. Anne sütü, yenidoğan bebeklerin ve küçük çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimleri için gerekli olan besin öğeleri, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve antikorlar gibi birçok faydalı bileşeni içerir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bebeklerin ilk altı ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini ve ardından ek gıdalarla birlikte en az iki yaşına kadar emzirilmelerini önermektedir. Anne sütü, bebeğin büyüme ve gelişimi için en iyi besindir ve anne sütü ile beslenen bebeklerin enfeksiyonlara yakalanma, alerjik reaksiyonlar ve diğer sağlık sorunlarına karşı daha dirençli oldukları kanıtlanmıştır.

Bebeklerin büyüyen vücutlarını beslemek için çok fazla yiyeceğe ihtiyaçları vardır.Peki ya anne sütü üretiminiz bu göreve uygun değilse?Anneler düşük süt üretimi hakkında endişelenirler. Aslında, birçok kadın süt tedarikini nasıl artıracağını merak ediyor, çoğu zaman bir sorun bile yok. İyi haber şu ki, sizinki gerçekten düşükse, süt miktarını artırmanın birçok yolu vardır. 

Ne Kadar Süt Üretmeliyim?

Yalnızca emziriyorsanız ve bebeğinizin sağlıklı kilo alıyorsa, süt tedarikiniz muhtemelen normaldir ve bebek aç veya huysuz görünse bile anne sütü üretimini artırmaya gerek yoktur. İyi bir süt tedarikini sürdürmek için, çoğu annenin sadece bebek acıktığında emzirmesi gerekir ve vücudunuz doğal olarak gerisini halledecektir

Başlangıçta süt üretimini tetikleyen şey hormonlar olsa da, temel olarak, ne kadar çok emzirirseniz, vücudunuz bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için o kadar çok süt üretir. Oldukça basit görünüyor, değil mi? Ancak herhangi bir yeni annenin onaylayabileceği gibi, durum her zaman böyle değildir..

Süt üretimini artırmak için pompalama

Süt tedarikini artırmak için pompalama, kaçırılan her besleme için veya bebeğin ek bir şişe anne sütü veya formülü aldığı her zaman pompanızı (hastane sınıfı çift pompalar en iyi şekilde çalışır) kullanarak yapılabilir . Ayrıca her beslenmeden sonra kalan sütü sağmak da iyi bir fikirdir.Pompalama sırasında süt tedarikini nasıl artıracağınızı merak ediyorsanız başka bir yöntemin de güçlü pompalama olduğunu söylüyor. “Her gün bir saat boyunca 20 dakika pompalayın, 10 dakika dinlenin, 10 pompalayın, 10 dinlenin, 10 pompalayın. Bu birkaç gün boyunca yapılabilir ve vücuda daha fazlasını yapması için sinyal vererek çalışır.”

Bugünün gençlerinden beklemememiz gereken 10 bilgi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir