YemekYemek-Tarifleri

Hünkar Beğendi Tarifi

İsmini hüzünlü bir aşk hikayesinden alan Hünkar Beğendi yemeği tarifini sizler için derledik.Fakat neden ismi Hünkar Beğendi; gelin kısaca tarine bakalım önce…

Hünkar beğendi yemeğinin temelinde elbette Eugenie ile Sultan Abdülâziz’in hüzünlü ve buruk aşk hikayesi var. Küllenen aşk, patlıcanın közünde ama yemek bu aşkın neresinde ortaya çıktı?

Burada iki farklı söylenti var. Birincisi, İmparatoriçe Eugenie İstanbul’a geldiğinde aşçısını da beraberinde getirmişti. Aşçısı matbahta (mutfakta) beşamel sos hazırlarken, Osmanlı aşçısının dikkatini çekti ve Osmanlı aşçısı beşamel sosa közlenmiş patlıcan katarak bir deneme yaptı. Üstüne imparatorluğun tarih boyunca pek sevdiği eti de ekledi ve padişaha sundu. Padişah yemeği çok sevdiğinden, yemeğin adı hünkar beğendi oldu.

İkinci rivayet ise şöyle; Eugenie’nin Konstantiniyye’ye gelişi onuruna bir davet vermeye hazırlanan Sultan Abdülâziz, heyecanı ölçüsünde hazırlanan yemekleri bir türlü beğenmez. En sonunda Sultan’ın beğendiği bir yemeğin hazırlığına girişen aşçılar, sonunda hünkarın beğenisini kazanınca yemeğin adını hünkar beğendi koydu. Yemeği Eugenie de o kadar beğenmiş ki, tarifini de beraberinde götürdüğü söylenir.

Malzemeler

 • 5 orta incelikte kalınca patlıcan
 • 800 gr but tarafından koyun eti
 • 1 kahve fincanı un
 • 2 orta boy soğan
 • 2 bardak süt
 • 2 kahve fincanı rendelenmiş kaşar
 • 7 çorba kaşığı tereyağ
 • 1 iri olgun domates
 • 2 kahve kaşığı karabiber
 • Yeteri kadar tuz
 • 2.5 bardak su

Yapılışı

Bir tencereye 5 çorba kaşığı tereyağı veya margarin koyduktan sonra, kısık bir ateşte unu sarartmadan, karıştırarak 3 dakika kadar kavurun. Sonra tencereyi ateşten alarak bir kenara koyun.

Patlıcanları ocak alevinde ve ya hafif küllenmiş kömür ateşinde kabukları kavrulacak derece pişirin. Patlıcanları sapından tutarak,bir bıçakla yukarıdan aşağıya doğru çekip kabuklarını soyun ve bunları kavurduğunuz yağlı unun içine atın. Bir çırpma teliyle döverek, ezerek karıştırın ve un yağ ve pişmiş patlıcanları iyice birbirine yedirin.

hünkar beğendi nasıl yapılır
Hünkar beğendi

Tencereyi ocağa alın, yeteri kadar tuz serpin ve üstüne 2 bardak sıcak sütü, yavaş yavaş ekleyin.

Patlıcanlar koyu bir bulamaç haline gelinceye kadar ve sürekli karıştırarak pişirin. 2 çay fincanı kaşar peynirini de patlıcan beğendiye katın. Ve ocaktan alın.

Orta ateşteki bir ocağa bir tencereyi koyun. İçine 2 çorba kaşığı tereyağ,rendelenmiş 2 orta boy soğanı koyun ve pempeleşene kadar kavurun.

Aynı tencereye daha önce kuşbaşı olarak doğranmış etleri atın ve soğanla birlikte 3-4 dakika kadar kavurun. Sonra tencereinin kapağını örtün. Et kendi suyunu salıp pişine kadar, ara sıra karıştırarak pişirin.

Pişme işleminin sonunda tuz ve karabiberi de ekleyin.

Kabukları soyulmuş ve rendelenmiş domatesleri de tencereye koyun üzerine 2-2.5 bardak su ekleyin ve ateşi kısın.Tencerin kapağı kapalı olarak 2 saat kadar pişirin.

Dİiğer tencerede ki beğendiyi ısıtılmış servis tabağına alın ve yayın.Üzerine hazırladığınız etleri koyun ve sıcak olarak servis edin.

Afiyet Olsun

Et suyu nasıl hazırlanır?

Evde Lahmacun Nasıl Yapılır? Lahmacun Tarifi ve Malzemeleri

Mantı Tarifi,Kayseri Mantı’sı Yapılışı,Malzemeleri

One thought on “Hünkar Beğendi Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir