Genel Kültür

Doğan Cüceloğlu sözleri ve kitap alıntıları

Mehmet Doğan Cüceloğlu, psikolog yazar ve akademisyendir. Katıldığı televizyon programlarından ve yazdığı kitaplarından tanıdığımız yazarın; sözleri ve kitap alıntıların derlemesi ile hayatınıza farklı bir bakış açısı oluşturabilirsiniz.

Cüceloğlu, kişiler arası iletişim, duygusal zeka ve kişisel gelişim gibi konularda birçok kitap yazmıştır ve bu kitaplar Türkiye’de çok satanlar listesine girmiştir. Kendisi ilgi çekici ve bilgilendirici konuşmalarıyla tanınır ve psikoloji ve kişisel gelişim konularında birçok konferans ve seminer vermiştir.

Yazar ve konuşmacı olarak çalışmalarının yanı sıra, Cüceloğlu Türkiye’deki birçok üniversitede ders vermiş ve Türk Psikoloji Derneği başkanlığı görevinde bulunmuştur. Türkiye ve dünya genelinde psikoloji alanına yaptığı katkılar nedeniyle geniş çapta saygı görmektedir.

Cüceloğlu ayrıca, insanların kendilerini keşfetmelerinin ve kendi güçlü yönlerini ve zayıflıklarını tanımalarının önemini vurgular. Kendini tanımak, kişilerin amaçlarını belirlemelerine, kendilerini geliştirmelerine ve daha mutlu bir hayat sürdürmelerine yardımcı olur.

DOĞAN CÜCELOĞLU KİTAP ALINTILARI

Doğan Cüceloğlu’nun hayata bakış açısı, pozitif psikolojinin temel ilkelerine dayanır. Pozitif psikoloji, insanların mutluluk, iyi yaşam ve kişisel gelişimlerini artırmayı amaçlayan bir psikoloji dalıdır ama Cüceloğlu, insanların kendi hayatlarını yönlendirebileceğine ve değiştirebileceğine inanır. Hayatın birçok sorunu olabilir, ancak insanlar sorunları aşmak ve yaşamlarını daha iyi hale getirmek için çaba göstermelidirler.

Cüceloğlu, insanların duygusal zekalarını geliştirmeleri gerektiğini savunur. Duygusal zeka, kişilerin kendi duygularını tanımlama, anlama ve kontrol etme yeteneğidir. Aynı zamanda diğer insanların duygularını anlamak, empati kurmak ve iyi bir iletişim kurmak için gereklidir.

Cüceloğlu’nun hayata bakış açısı, insanların kendi hayatlarını yönlendirebileceğine, duygusal zekalarını geliştirmeleri gerektiğine ve kendilerini keşfetmelerinin önemli olduğuna inanır. Bu yüzden kitapları oldukça önemli bilgiler içermektedir.

Değerli yazarımız malesef ki 16 Şubat 2021’de aramızdan ayrılmıştır. İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki evinde aort damarı yırtılması nedeniyle 83 yaşında hayatını kaybetti. Fiziksel olarak madde dünyasında bulunmasa bile, bilgi ve kültürü ile her zaman bize yol göstermeye devam edecektir. gerek kitapları eğitim videoları ya da hayat bakış açısı hakkında sözleri ile hayatımıza ışık tutmaya devam edecektir.

”Niyetiniz, yaşamınızın pusulası olmalı!”

”Kim olduğun o kadar bağırıyor ki, ne dediğini duyamıyorum.”

Savaşçı-Doğan Cüceloğlu

”Kırılgan yönlerinizi paylaşabileceğiniz insana güvenirsiniz. Ve güven duygusu ilişkinin can damarıdır.”

Evlenmeden Önce-Doğan Cüceloğlu

”Bir insanı sevdiğiniz için mi eş olursunuz, yoksa eş olduğunuz insanı mı seversiniz?”

Evlenmeden Önce-Doğan Cüceloğlu
Doğan cüceloğlu annelik hakkında sözleri

Çektiğim hiçbir acı nedensiz değil. Ben onlar sayesinde “ben” oldum.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu
doğan cüceloğlu sözleri

Bir kitap, bir roman, bir hikaye , bir şiir okuduktan sonra okuduklarımız aklımızda kalmasa bile asla aynı insan olmayız.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu

Madem insan doğdum, olabileceğim en iyi insan olmalıyım.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu

Siz sadece diğer insanlarla birlikte yaşamıyorsunuz; kendinizle de sürekli beraber yaşıyorsunuz.

Savaşçı, Doğan Cüceloğlu
duğan cüceloğlu sözleri

Bir insanın gelebileceği en yüksek mertebe güvenilir insan olmaktır.

Öğretmenim Bir Bakar mısın?, Doğan Cüceloğlu

İlişkideki esas zenginliğin kaynağı kadın ya da erkek olmada değil, kişinin insanlığındadır.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu

Kıyaslamayı başkalarıyla değil, kendisiyle yapan sürekli gelişir.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu

Toplum olarak sürekli şikâyet etmek yerine ilk adımı atmasını öğrenmeliyiz.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu

Ölüm bilincine ulaşmamış, ölümün farkına varmamış insanın gerçekten yaşaması mümkün değildir.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu

İyi şeyler olacak bir gün, güzel olacak, kazanacağız bugünü ve yarınları …

Bir Kadın Bir Ses, Doğan Cüceloğlu

İçindeki “insanı” sevmeden, “öğrenciyi” geliştiremezsiniz.

Öğretmenim Bir Bakar mısın?, Doğan Cüceloğlu

“Hayır” demesini bilmeyen kişi güçsüz kişidir. Hayır demesini bilmeyen kişinin “Evet”inin de anlamı yoktur.

Savaşçı, Doğan Cüceloğlu

Kim olduğun o kadar bağırıyor ki ne dediğini duyamıyorum.

Savaşçı, Doğan Cüceloğlu

Sırf kız oldukları için okutulmayan insanlar var benim ülkemde.. “Can’ın büyüğü küçüğü olur mu?” diyebildiğimiz gibi, “Can’ın kadını erkeği olur mu?” da diyebilmemiz gerekir.

Var mısın?, Doğan Cüceloğlu

En Güzel Kitap Sözleri

“Ne kendini ne de olayları yargıla! Ne alkışlayıp böbürlen, ne de kendini kötüle. Nehir akıyor, sen o akışın farkında olmaya devam et.”

dogan cüceloğlu deprem sözleri
Deprem sözleri

“Bir ebeveynin çocuğuna verebileceği en büyük hediye, ona her koşulda ayağa kalkabilecek gücü kendinde bulabilme yetisini kazandırmaktır.”

Çocuğunuzla, çiftçinin yetiştirdiği ağaçla kurduğu ilişki gibi bir ilişki kurun. Çiftçi, ağacın özünün ne olduğunu bilir ve o öze saygısı vardır. O özün gelişmesi için uygun ortam hazırlar. Çiftçi elma ağacını muz ağacı yapmaya çalışmaz; elma ağacının en çok meyve veren elma ağacı olması için ortam hazırlar. Ortamını bulan elma ağacı, olabileceğinin en iyisi olur ve ona göre meyve verir.

Kaynak: https://www.meshursozler.com/meshur-sozleri/168-dogan-cuceloglu-sozleri.html

“Şimdiki rahatından fedakarlık yapamayan anlamlı, coşkulu ve güçlü bir gelecek için uğraş veremez.”

  • Her yaşamın bir öyküsü vardır ve bu öykü binlerce seçimden oluşur. Seçimlerimizin altındaki değerlerin farkında mıyız ve eylemlerimizden sorumluluk alıyor muyuz? Farkında olsak da olmasak da yaptığımız her bir seçimin sonuçları vardır ve bunlardan sorumluluk alan insan gelişir ve güçlenir. Her bir seçim kim olduğumuzu ve nasıl bir gelecek oluşturduğumuzu belirler.
cüceloğlu sözleri insan insana

“Her olayda öğrenilecek bir şey vardır; akıllı insan kendini suçlamak yerine, ‘Bu olaydan ne öğrenebilirim?’ diye düşünür.”

“Hiçbir kitabın veya seminerin size düşündüremeyeceği şeyleri, çocuğunuzla yaptığınız sohbetler sırasında düşünebilirsiniz.”

“ “Adalet dediğimiz, güçlü olanın menfaatinden başka bir şey değildir.” Biliyor musunuz, kendimi sürekli ihmal etmişim. Sırf kız oldukları için okutulmayan insanlar var benim ülkemde. “Can’ın büyüğü küçüğü olur mu?” diyebildiğimiz gibi, “Can’ın kadını erkeği olur mu?” da diyebilmemiz gerekir.

Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.

kitap sözleri mutluluk doğan cüceloğlu
Doğan cüceloğlu sözleri

“Benim çocuğum benim beklentilerimi gerçekleştirmek için değil, kendi hayallerini keşfedip onları gerçekleştirmek için yaşamalı.”

sevgi sözleri doğan cüceloğlu
Doğan cüceloğlu sözleri

“İnsanların gözlerine bakın; bazıları ışıl ışıldır, bazıları donuktur. İnsanların gözlerindeki ışıltı, iç dünyalarında ne kadar var olduklarını yansıtır.”

Benlik bilinci, kişilerin kendileriyle ilgili, kafalarında taşıdıkları resm benzetilebilir. Kendini değersiz bulan kişinin resmi,çarpıtılmış, gerçeği temsil etmeyen,yamuklaştırılmış bir resimdir.

Ülkemizde ki başarılı iş kadınları

Sosyal Medyada fazla zaman geçirmenin 5 zararı, Çocuklar sosyal medyadan nasıl etkilenir?

3 thoughts on “Doğan Cüceloğlu sözleri ve kitap alıntıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir