HaberlerKadın

Ülkemizde ki En Başarılı İş Kadınları


Kadınların çalışma hayatında olması, hem bireysel hem de toplumsal açıdan birçok fayda sağlar.

  • Kadınların iş hayatında yer alması, kendilerine güvenlerinin artmasına yardımcı olur. Kendilerini güçlü ve bağımsız hissederek, hayatta daha fazla kontrol sahibi olurlar.
  • İş hayatına katılması, finansal bağımsızlıklarını kazanmalarına yardımcı olur. Kendi kazandıkları gelirle kendilerine ve ailelerine bakabilirler.
  • Toplumsal değişim: çalışma hayatına katılımı, toplumsal değişim yaratır. Kadınların iş dünyasında yer alması, cinsiyet eşitliği için bir adım atılmasına yardımcı olur.
  • Ekonomik büyüme: Kadınların iş hayatına katılımı, ekonomik büyümenin artmasına yardımcı olur. İşgücüne katılan kadınlar, işletmelerin ve toplumun genelinde ekonomik bir etki yaratırlar.
  • Daha fazla çeşitlilik: Kadınların iş hayatında olması, daha fazla çeşitlilik yaratır. Farklı bakış açıları ve deneyimler, işletmelerin inovasyon ve yaratıcılık seviyelerini artırır.

Arzuhan Doğan Yalçındağ 

Arzuhan Doğan Yalçındağ 

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri’nde University of California Berkeley’de işletme alanında yüksek lisans yaptı.

1994 yılında Doğan Yayın Holding’e katılarak, sırasıyla Digiturk, D Smart ve Dijital Platformlar Genel Müdürü olarak görev yaptı. 2003 yılında, Türkiye’de kablo TV sektörüne giren ilk yerli şirket olan Sinpaş Cable TV’nin kurucu ortağı ve Genel Müdürü oldu.

2010 yılında, Türkiye’de kurulan ilk özel televizyon kanalı olan Star TV’nin CEO’su olarak atandı. Daha sonra, 2013-2014 yılları arasında Kanal D Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, aynı zamanda çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da aktif olarak yer almaktadır. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) Yönetim Kurulu Başkanlığı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeliği, Endeavor Türkiye Danışma Kurulu Üyeliği gibi görevleri bulunmaktadır. Ayrıca, KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) üyesidir ve kadınların iş dünyasındaki yerini desteklemek için çeşitli etkinliklere katılmaktadır.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2007-2010 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmüştür. Yalçındağ, TÜSİAD’ın tarihindeki ilk kadın başkandır.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Global lider seçilmiştir.

Ümit Boyner 

Ümit Boyner 

Ümit Boyner, Türkiye’de kadınların iş hayatındaki yerini desteklemek amacıyla birçok çalışmaya imza atmıştır. Kadınların iş dünyasında daha fazla yer almaları için farkındalık yaratan projeler geliştirmiş, kadınların eğitimine yönelik destekler sağlamış ve kadınların iş hayatında daha yüksek pozisyonlara yükselmelerine olanak tanıyan programlar başlatmıştır.

 2002 yılından bu yana, Boyner Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 2005 yılında TÜSİAD‘ın Dış Tanıtım Komisyonu’nda sorumlu yönetim kurulu üyeliği, 2007 yılında TÜSİAD başkan yardımcısı oldu. 21 Ocak 2010 tarihinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi.

Tülin Karabük 

Tülin Karabük  iş kadını

Kariyerine New York’ta bir yatırım bankasında başlayan Tülin Karabük, daha sonra İstanbul’a dönmüş ve birçok farklı sektörde çalışmıştır. İstanbul’un ilk online alışveriş sitesi Markafoni’nin kurucularından biri olmuş ve şirketin büyümesine önemli katkılar sağlamıştır. Daha sonra, öğrenci yurdu zinciri Talya Yurtları’nın kurucu ortağı ve CEO’su olarak görev yapmıştır.

1987 yılında Ekom Eczacıbaşı Dış Ticaret A.Ş.’de başladı.

Ekom’un ardından sırasıyla 3M A.Ş., KVK A.Ş ve Turkcell Grubunda “Satış ve Pazarlama Müdürlüğü, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Üyelikleri” gibi çeşitli pozisyonlarda yöneticilik yaptı.

Tülin Karabük, Eylül 2009’da Arçelik A.Ş.’de Avrupa, Amerika ve Asya-Pasifik’ten Sorumlu Satış Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başladı.

Eylül 2010’dan bu yana Arçelik A.Ş.’de Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Vuslat Doğan Sabancı 

Kariyerine Amerika Birleşik Devletleri’nde bir bankada başlayan Vuslat Doğan Sabancı, daha sonra Türkiye’ye dönmüş ve 2002 yılında Doğan Online Ventures adlı internet şirketini kurmuştur. 2007 yılında, Sabancı Holding bünyesine katılan Doğan Online Ventures’ın ismi, SabancıDx olarak değiştirilmiştir.

Vuslat Doğan Sabancı başarılı ünlü kadınlar

Vuslat Doğan Sabancı,iş insanı ve Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi’nin eski yönetim kurulu başkanı. Uluslararası Basın Enstitüsü’nde (IPI) sekiz yıl Yönetim Kurulu üyeliği de yapmış olan Doğan Sabancı, Enstitüsü’nün ömür boyu onursal üyesi unvanına sahiptir. Endeavor Yönetim Kurulu ve TÜSİAD üyesidir.

Güler Sabancı 

Güler Sabancı 

Güler Sabancı, Türk iş insanı, Sabancı ailesi‘nin üçüncü nesil üyesi ve Sabancı Holding‘in yönetim kurulu başkanı ve murahhas üyesi. Kariyerine Lassa’da başlayan Sabancı, grubun farklı şirketlerinden çeşitli görevler üstlenmiştir. Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi‘nin Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı, Sakıp Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Hacı Ömer Sabancı Vakfı’nın da Mütevelli Heyeti Başkanıdır.

Hanzade Doğan 

 Hanzade Doğan 

Hanzade Vasfiye Doğan Boyner ,Türk iş insanı, hayırsever, girişimci ve e-ticaret öncüsü. Türkiye, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın en büyük e-ticaret ve teknoloji şirketlerini bünyesinde barındıran Doğan Online Şirketler Grubu’nun Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Suzan Sabancı Dinçer 

Suzan Sabancı Dinçer 

Sabancı Dinçer’in 20 yılın üzerinde bankacılık tecrübesi vardır. 1989 yılında Akbank’ta Hazine Bölüm Başkanı olarak görev alan Sabancı Dinçer, 1994 yılında da Akbank’ta Hazineden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Sabancı Dinçer, 1997 yılında Fon Yönetimi ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Murahhas Üye, 2000 yılında ise tüm konulardan sorumlu Murahhas Üye olarak Yönetim Kurulu’na atandı. 27 Mart 2015 tarihinde Sabancı Holding Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Demet Mutlu

Demet Mutlu

Demet Mutlu,Türk girişimci, E-ticaret alanında faaliyet gösteren Trendyol‘un kurucusu ve CEO’sudur. Peak Games‘in yatırımcıları ve Co-Founderleri arasında yer almaktadır.Demet Mutlu, 2010 yılında Harvard eğitimini yarıda bırakarak Trendyol‘u kurdu.

Ümran Beba

Ümran Beba başarılı kadın.

25 yılı PepsiCo’da olmak üzere 34 yıllık iş deneyimi bulunan Beba, PepsiCo’nun Doğu Akdeniz İş Birimi Genel Müdürü olarak görev yaptı. Güneydoğu Avrupa ve Asya Pasifik’i de kapsayan iki farklı bölgenin başkanlığını yürüttü. Son olarak Çeşitlilik ve Dahil Etme Kıdemli Başkan Yardımcısı (CDO) olarak görev yapıyordu.

Semahat Arsel 

Semahat Arsel iş kadını

Semahat Arsel, 1964 – 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Daha sonraki yıllarda TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)’in başkanlığını yaptı. Bu görevlerini halen sürdürmekte olan Arsel, aynı zamanda Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu başkanıdır. 2012 yılında vergi rekortmeni olmuştur. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2015 yılında açıklamış olduğu verilere göre 2014 yılında en fazla vergi veren 2. isim olmuştur.

Başarılı Olmak İçin 15 Altın Öneri

Yaşam Koçu nedir? Yaşam Koçu Nasıl Olunur?

One thought on “Ülkemizde ki En Başarılı İş Kadınları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir