AnasayfaOyun

Bridge Constructor (Köprü Oluşturucu) Oyunu Nedir? Nasıl Oynanır?

Teknolojinin günlük hayatımızın önemli bir parçası olduğu inkâr edilemez bir gerçek. Yetişkin bireyler olarak teknolojiyi hayatımıza kabul etmiş olsak bile çocuklarımızın sosyal hayatındaki değişiklikleri kabul etmemiz zor olabiliyor. Kendi çocukluğumuzda vazgeçemediğimiz saklambaç, kovalamaca, yakan top gibi sayısız oyunlar tarih olmak ile yüzleşirken bunların yerini bilgisayar ve tablet oyunları alıyor.

Peki bu değişikliklere karşı yaklaşımımız nasıl olmalı? Çocuklarımızı ekran karşısında tamamen serbest mi bırakmalıyız? Yoksa teknolojiden tamamen uzak mı tutmalıyız?

Aslında doğru cevap bunların tam ortasında yatıyor. Nasıl bizim çocukluğumuz ebeveyn gözetiminden uzak, sokaklarda başıboş halde geçmediyse çocuklarımızın da ekran başında geçirdiği süre gözetim altında olmalı. Burada anahtar kelime “kontrol.” Çocuklarımızın ilgi alanlarındaki bu değişikliği kabul ederken, yapacağımız doğru seçimlerle onları hem teknolojinin zararlarından korumalı hem de kendilerini geliştirebileceği fırsatlar sunmalıyız.

Bu yazı serimizde de hem çocuklarımızın keyifle zaman geçirebileceği hem de faydalı bilgiler öğrenip kendilerini geliştirebilecekleri bilgisayar ve tablet oyunlarını sizler için inceleyeceğiz.

Bridge Constructor

Çocuklarımızın odaklanma, yaratıcılık ve problem çözme gibi becerilerini geliştirmek için en çok alınan oyuncaklar Lego’dur. Clockstone’da bu fikri alıp bilgisayar oyunlarına taşıyarak bambaşka bir kapıyı açıyor bizlere. Bu kapının adı “Bridge Constructor.” Yani “Köprü İnşaatçısı.”

Bridge Constructor

Oyunun kendisi de adı kadar basit. Temel amacımız oyunda bize sağlanan bütçe ile yapabileceğimiz en sağlam köprüyü oluşturmak. Bunu oluştururken doğru destekler kullanarak köprünün ağırlık merkezini dengelemek ve üzerinden araçların güvenli bir şekilde geçmesini sağlamak.

Bridge Constructor

Oyunun kullandığı gerçekçi fizik sistemi tıpkı Lego tarzı oyuncaklarda olduğu gibi sizi gerçekçi bir tasarım yapmaya zorluyor. Köprünüzü oluşturduktan sonra da sağ üst köşedeki araç seçeneklerine tıklayarak köprünüzden sırasıyla otomobil, kamyonet ve tır gibi araçların geçmesini sağlayabiliyorsunuz. Eğer dizaynınız yeterli ise araçlar karşı tarafa ulaşıyor. Fakat, tasarımınız kalitesiz ise köprünün yıkılmasına ve araçların düşmesine sebep oluyor.

Bridge Constructor

Simülasyon anında köprünüz için oluşturduğunuz desteklerin rengi, üzerine binen ağırlığa göre değişir.  Üzerine çok yük binmeyen destekler açık renkte kalırken kırılmaya yaklaşan, zorlanan destekler ise koyu kırmızı renge dönüyor. Bu bilgiyi kullanarak ağırlığı daha etkili dağıtacak yeni tasarımlar oluşturabilir.

Bridge Constructor

Bir köprüyü başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra isterseniz aynı köprüyü tekrar yapabilir ve farklı tasarımları test edebilirsiniz. Ya da bir sonraki seviyeye geçerek daha zor köprüler tasarlayabilirsiniz. Oyundaki bölümlerin çeşitliliği son derece fazla. Bazı bölümler daha uzun olabilirken bazı bölümlerde de yükseklik farkı gibi zorluk çıkarabilecek faktörler bulunuyor. Bunun yanında bölümler arasında ilerledikçe kullanabileceğiniz yeni materyallerin kilidinin de açılması oyunu sürekli aktif tutuyor.

Bride Constructor çocuğunuza gönül rahatlığı ile oynatabileceğiniz bir oyun. Bu oyun sayesinde çocuğunuz ile Lego yapılar tasarlamaya bir alternatif üretmiş olabilirsiniz. Hem eğlenceli vakit geçirirken hem de temel mantık, fizik bilgisi, yaratıcılık ve problem çözme gibi becerilerin üzerinde çalışmış olabilirsiniz. Çocuğunuz ile oynayabilir hatta tek başına kendinizi deneyebilirsiniz.

Bridge Constructor’ı Steam üzerinden 18.0 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler!

Geliştirici: Clockstone (https://clockstone.com/wp/)

Yayıncı: Headup (https://www.headupgames.com/)

Satranç nasıl oynanır?


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir