AnasayfaKadın

Kadınlar hakkında hadisler Hz. Muhammed’in kadınlar hakkında sözleri

İslam dininine göre kadınlar çok değerli canlılardır. Kadına zulmedilmesine ya da aşağılanıp, hor görülmesini İslam dini kabul etmez. Zulmedenlerin cezalandırılması için de birçok ayet bulunmaktadır. Kadın ve erkek İslam dinine göre birbirinin eksiklerini tamamlayan iki değerli canlıdır.

İslam dinine göre hadis nedir?

İslam dinine göre hadis, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sözleri, davranışları, onayları ve yaptıkları gibi tüm söyldikleri ve davranışlarının toplamıdır. Hadisler, Kur’an-ı Kerim gibi farz değildir, ancak Müslümanlar için önemli bir yol gösterici olarak kabul edilirler. Hadisler, İslam dininin doğru ve yanlışsız bir şekilde anlaşılmasına yardımcı eder ve Müslümanlar arasında karar verilemeyen konuların çözülmesine yardımcı olur. Hadisler, Sahih Bukhari, Sahih Muslim, Tirmizi ve İbn-i Mace gibi önemli hadis koleksiyonları aracılığıyla kaydedilmiştir.

Talak iki defadır. Sonra ya iyilikle (kadınları) tutmalı ya da güzellikle bırakmalıdır/boşamalıdır. Kendilerine verdiğiniz (mehirleri) onlardan almanız size helal değildir. Allah’ın sınırlarını gözetemeyeceğinizden korkmanız müstesna. Şayet (birbirinize karşı sorumluluklarınızı yerine getiremeyeceğinizden ve bu sebeple) Allah’ın sınırlarını gözetemeyeceğinizden korkarsanız, (kadının kendisini boşasın diye erkeğe) bir şeyler vermesinde bir sakınca yoktur. Bu, Allah’ın sınırlarıdır. Allah’ın sınırlarını çiğnemeyin. Kim de Allah’ın sınırlarını çiğnerse bunlar zalimlerin ta kendileridir. 

(2/Bakara 229)

İslam dinine göre Hz.Muhammedin kadınlar hakkında ki sözleri

Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır.

Hz.Muhammed

Kadınlara ancak kerîm olanlar ikrâm ederler (değerli olanlar değer verirler); onlara kötülük edenler ise leîm (kötü) kişilerdir.

(İbn Mace, Edeb 3; Ebû Davud, Edeb 6, Rikak 22, İ’tisam 3; Müslim, Akdiye 11)

Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emaneti olarak aldınız.

Hz Muhammed
peygamberimiz kadınlar hakkında sözleri

En güzel dünya nimeti, insanın sahip olabileceği nimetlerin en hayırlısı: Zikreden dil, şükreden kalp ve insanın iman doğrultusunda (Müslümanca) yaşamasına yardımcı olan kadındır.

(Tirmizî, Birr 13)

Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım.

Hz Muhammed

Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet ediniz! Onlara şefkat ve sevgi ile muâmele ediniz! Onlar hakkında Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emâneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz!

 (Müslüm, Hac,147)
peygamberimizin hadisleri

Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allâh’dan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır.

Hz Muhammed

Onlara yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, onları dövmeyin, onlara çirkin demeyin, fenâ söz söylemeyin!

Hz Muhammed
hz muhammed'in kadın sözleri
Kadinlar hakkinda hadisler

Kadınlar hakkında birbirinize hayır tavsiye ediniz!

Hz Muhammed

Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.

Hz Muhammed

Doğan Cüceloğlu sözleri ve kitap alıntıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir