BeslenmeYemek

Boy uzatan gıdalar

Boy Uzatan Gıdalar Nelerdir?

Boy uzaması genetik faktörlere bağlı olduğu kadar, beslenme ile de desteklenebilir.Genellikle ebeveynleri uzun olan çocukların boylarının da uzun olacağı beklenir.Eğer boy kısalığı varsa da ebeveynleri uzun olanın aksine çocuğun boyunun kısa olacağı beklenir.Büyüme hormonları her insan vucudun da farklı olsa da ,beslenme ile bunu olumlu yönde destekleyerek boy uzamasını hızlandırabiliriz.

Boy uzatan gıdalar ise şu şekildedir:

1.Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde ki vitamin ve lifler sayesinde vücutta büyüme hormonu hareketini geçirir.

2.Soya Fasülyesi

Zengin bir protein kaynağı olan soya fasülyesi,içeriğindeki ; karbonhidrat,vitamin ve lifler sayesinde, kemik ve dokuları yapımını hızlandırır.

3.Kuruyemişler

Ceviz, badem ve fıstık gibi kuruyemişler,yeni dokuların onarımına yardımcı olarak boy uzamasını hızlandırır.

4.Balık

Sardalya, ton balığı,palamut ve somon gibi balıklar, boy uzaması için hayati önem taşıyan zengin bir protein ve D vitamini kaynağıdır. Ayrıca kemiklerin büyümesine, gelişmesine ve yoğunluğuna yardımcı olurlar.

5. Yumurta

Hepimizin rahatlıkla ulaşabileceğimiz çok değerli bir gıda maddesi olan yumurta,boy uzamasında olmazsa olmaz.

Güçlü kemikler ve sağlıklı ,zinde bir vücut için her yumurta tüketimine dikkat etmeliyiz.

6.Süt

Sütün içerisinde yüksek oranda kalsiyum bulunmaktadır.Kalsiyum sağlıklı kemik oluşumunu destekleyerek, çocuklarda boy uzamasına yardımcı olur.

boy uzatan gıdalar
7.Muz

Lezzetli bir meyve olan muz,aynı zamanda içerisinde ki yüksek protein sayesinde kemik gelişimi destekleyerek boy uzamasına yardımcı olur.Düzenli olarak çocuklar tükettiğinde zamanla boy uzaması gerçekleşecektir.

8.Havuç

Vitamin kaynağı olan havuç boy uzamasına destek sağlar.Hem kemiklerin güçlenmesi hem de sağlıklı bir vucüt için günde bir adet tüketmek gerekmektedir.

9.Yulaf ezmesi

Son günlerde ismini sıklıkla duyduğumuz bir besi olan yulaf ezmesinin birçok faydası bulunmaktadır.Kas kütlesini artırarak, çocuklar da boy uzamasına destek olur.Hergün en az bir kase süt ile tüketmek,oldukça faydalıdır.

10.Yeşil mercimek

Muhteşem bir magnezyum kaynağı olan yeşil mercimek her evde bulunan besinlerden biridir.Düzenli olarak tüketildiğinde boy uzaması dışında,sağlıklı bir gelişimi destekleyecektir.

Bunun yanı sıra değerli İbrahim Saraçoğlu’nun tariflerini de denemeden geçmeyin.

Boyunun uzamasını istediğiniz kişi kızsa, melisa çayını kaynamış bir suyun içerisine ekleyin ve yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Eğer erkekse, yine aynı şekilde biberiye çayını kaynamış suyun içerisine ekleyerek 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.

İbrahim Saraçoğlu

2 thoughts on “Boy uzatan gıdalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir