Aşk/İlişkilerHaberler

Toksik İlişki Nasıl Anlaşılır?

Toksik İlişki Nedir?

Sağlıklı bir ilişkide her şey yolunda gider. Elbette, zaman zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz veya yolda sorunlarla karşılaşabilirsiniz, ancak genellikle birlikte kararlar alır, ortaya çıkan sorunları açıkça tartışır ve birbirinizin sohbetinden gerçekten zevk alırsınız.

Toksik ilişkide ise,partnerinizi hala sevmenize rağmen, ilişki artık hiç de keyifli gelmiyor olabilir. Bir nedenden dolayı, birbirinizi her zaman yanlış şekilde övüyor veya küçük meseleler üzerinde tartışmayı bırakamıyor gibisiniz. Geçmişte yaptığınız gibi onu dört gözle beklemek yerine,onu görme düşüncesinden bile korkabilirsiniz.

1. Destek eksikliği

Birlikte geçirdiğiniz zaman artık iyi hissettirmiyor. Desteklendiğinizi veya teşvik edildiğinizi hissetmiyorsunuz.Bunun yerine, ihtiyaçlarınızın ve ilgi alanlarınızın önemli olmadığını, yalnızca ne istedikleriyle ilgilendikleri izlenimini edinebilirsiniz.

2. Zehirli iletişim

Nezaket ve karşılıklı saygı yerine, konuşmalarınızın çoğu alaycılık veya eleştiriyle dolu ve aşağılamayla devam ediyor olabilir.

3. Kıskançlık

Ara sıra biraz kıskançlık yaşamak gayet iyi olsa da,kıskançlığınız sizi partnerinizin başarıları hakkında olumlu düşünmekten alıkoyuyorsa bunun bir sorun haline gelebileceğini gösteriyor.

4.Öz bakım eksikliği

Bir zamanlar sevdiğiniz hobilerden uzaklaşabilir, sağlığınızı ihmal edebilirsiniz. Bunun nedeni, bu faaliyetler için enerjinizin olmaması veya kendi işinizi yaptığınızda partnerinizin onaylamaması olabilir.

‘Toksik bir ilişkide her zamanki kişisel bakım alışkanlıklarınızı bırakabilirsiniz.’Lawsin

5. İhtiyaçlarınızı göz ardı etmek

Partnerinizin yapmak istediği her şeye, sizin isteklerinize veya konfor seviyenize aykırı olsa bile, onunla birlikte gitmek, kesin bir toksisite işaretidir.

6. Değişeceği umudu

Başlangıçta ne kadar eğlendiğinizi hatırladığınız için ilişkide kalabilirsiniz. Belki sadece kendinizi ve eylemlerinizi değiştirirseniz onların da değişeceğini düşünüyorsunuz.

9. Sürekli stres

Ortaya çıkan sıradan yaşam zorlukları; bir aile üyesinin hastalığı, işini kaybetmesi, elbette ilişkinizde biraz gerilim yaratabilir. Ancak ,dış kaynaklardan gelen problemlerle karşı karşıya olmasanız bile kendinizi sürekli tetikte hissetmek,bir şeylerin yolunda gitmediğinin önemli bir göstergesidir.

Sizinde ilişkinizde bu belirtiler varsa toksik bir ilişki içerisinde olabilirsiniz.İşleri düzeltirken birbirinizle nasıl konuştuğunuza çok dikkat edin. Birbirinize karşı nazik olun ve alaycılıktan kaçınmaya çalışın.

2 thoughts on “Toksik İlişki Nasıl Anlaşılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir