KadınSağlık

Hamileler için Preeklampsi Koruyucu Diyet

Preeklampsi nedir?

Preeklampsi bir gebelik zehirlenmesidir.Hipertansiyon ve idrarda yüksek miktarda protein bulunmasıyla karakterize bir obstetrik hastalıktır.

Akdeniz diyeti sebze, meyve, baklagiller, kepekli tahıllar, fındık, zeytinyağı, balık ve deniz ürünleri açısından zengin beslenme ile gebelik zehirlenmesi önlenebiilir.

Amerikan Kalp Derneği Dergisi’nde makalesi yayınlanan Johns Hopkins Üniversitesi’nden (ABD) araştırmacılar, böylesine sağlıklı bir diyetin, anne ve fetüsün ciddi, yaşamı tehdit eden bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi geliştirme riskini nasıl etkilediğini incelediler.


Bilim adamları, Boston’da ortalama yaşı 25 olan sekiz buçuk binden fazla hamile kadının verilerini analiz etti. Doğumdan sonraki üç gün içinde, hepsi hamilelik sırasında nasıl yedikleriyle ilgili soruları ayrıntılı olarak yanıtladılar.

Katılımcıların %10’unda preeklampsi tespit edildi. Toplanan bilgilerin analizi, Akdeniz diyetine göre yemek yiyen kadınların preeklampsi riskini %20’den fazla azalttığını gösterdi.

Ek olarak, araştırmacılar, hamilelikten önce herhangi bir şeker hastalığından ve ayrıca obeziteden muzdarip kadınların, bu hastalıkları olmayan kadınlara göre iki kat daha fazla preeklampsi geçirdiğini buldular.

Bilim adamları, sonuçların hamilelik sırasında doğru beslenmenin hem anne hem de çocuğun sağlığı için önemini bir kez daha gösterdiğini söylüyor.

3 thoughts on “Hamileler için Preeklampsi Koruyucu Diyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir