Çocuk GelişimiEğitim

Çocuklar zekasını anneden alıyor

Çocuk yetiştirirken en çok merak edilen sorulardan biri kesinlikle “Çocuğu kime çeker, anne mi baba mı?” sorusudur. Gözlerinden saçlarına ve alışkanlıklarına kadar, özelliklerini ebeveynlerden birine bağlamanız oldukça muhtemeldir. Ancak araştırmalar, fikirleri bölebilecek belirli bir özelliğin, zekanın anne tarafından miras alındığını kanıtladı!

Kafası karışmış? Bu uzun iddianın pek çok bilimsel desteği var. Çocuklar zekalarını babalarından değil annelerinden alırlar!

Aslında, genetiğin anne tarafı, bir çocuğun ne kadar zeki veya zeki olduğunu belirler ve babanın genleri, bir çocuğun zekasını geliştirmede çok az veya hiç fark yaratmaz.

Bilim ayrıca zekanın genellikle anneden aktarıldığında çalışan “koşullu” bir gen olduğunu da destekler. Koşullu genler ve diğer bilişsel genler, baba tarafından geldiklerinde bastırılır ve devre dışı bırakılır.

Uzmanlar ayrıca çoğu kültürde annelerin birincil bakıcı rolünü üstlendiğinden, yaptıkları ve besledikleri şeylerin, kritik gelişim aşamalarında çocuklarının beyinlerinin şekillenmesini etkilediğini söylüyorlar.

cocuklar-zekasini-anneden-aliyor
cocuklar-zekasini-anneden-aliyor

Annelerin çocuklarını akıllı yapmada daha büyük bir rolü olabilir, ancak bu babaların hiçbir şey yapmadığı anlamına gelmez.

Zeka geniş bir kavramdır ve bir bütün olarak birçok faktörden etkilenir. Bilime göre, edinilmiş zekamızın %40-60’ı kesinlikle kalıtsal bir şeydir, ancak geri kalanı, ebeveyninize duygusal olarak ne kadar iyi bağlı olduğunuz da dahil olmak üzere oyundaki belirli çevresel faktörler tarafından belirlenir.

Kadınların zeka genlerini çocuklarına aktarması daha muhtemel çünkü bu genler X kromozomu üzerinde taşınıyor ve kadınlar bu kromozomdan iki tanesine sahipken erkeklerde sadece bir tane bulunuyor.Ancak bunun da ötesinde, bilim insanları artık babadan kalıtılan gelişmiş bilişsel işlevlerle ilgili genlerin doğrudan devre dışı bırakıldığını düşünüyor.

https://www.independentturkish.com/

Çocuklarda Zeka Geriliği Belirtileri