GüzellikKadın

Güneş kreminin içeriği nedir? Nasıl kullanılır?

Güneş kreminin içeriği nedir? Nasıl kullanılır?

Güneş kremi kullanmak, cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için önemlidir. Güneşin ultraviyole (UV) ışınları, cilt kanseri, erken yaşlanma, cilt lekeleri ve diğer cilt hasarlarına neden olabilir. Bu nedenle,kremi kullanmak cildimizi UV ışınlarına karşı koruyarak bu olumsuz etkileri önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca, UV ışınlarına maruz kalmanın etkileri sadece yazın değil, yılın herhangi bir zamanında da ortaya çıkabilir. Bu yüzden, kremi kullanmak yıl boyunca cildimizi korumak için gereklidir.

Kremi kullanmak cildin sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlar.Güneş kremi,düzenli kullanıldığında ;cilt lekelerinin oluşmasını ve kırışıklığı engeller.Günlük cilt bakımı rutinin de yaz,kış mevsimi farketmeden düzenli olarak kullanılmalıdır.

Güneş kremi seçerken, cildinizin tipine, aktivitelerinize ve güneşe maruz kalma sürenize uygun bir koruma faktörü (SPF) seçmek önemlidir. Daha açık tenli ve hassas cilde sahip kişiler daha yüksek SPF seviyelerine ihtiyaç duyabilirler.

Kremleri seçerken minumum en az 30 faktör olmasına özen gösterilmelidir.Çok fazla dışarıda zaman geçiyorsanız en az 50 faktör kullandığınız taktirde cilt sağlığınızı korursunuz.Cildinizin bazı malzemelere karşı hassasiyeti olabilir. Bu nedenle, cildinizin alerjik reaksiyonlar gösterdiği malzemeleri içermeyen ürünleri tercih etmek önemlidir.

Güneş kremi nasıl kullanılmalı?

 • Güneşe çıkamadan 20 ya da 30 dakika önce güneş kremi uygulayın.
 • Güneş kremi uygulama miktarı önemlidir.Fındık büyüklüğünde bir miktar yüzünüze uygulayabilirsiniz.
 • Minimum 30 faktöri tercih edin.
 • 1.5 ya da 2 saatte bir kreminizi yenilemeniz gerekmektedir.
 • Güneş kremini sürerken ellerinizi de unutmayın.
 • 11.00-15.00 saatleri arasında güneş dik açı ile yeryüzüne ulaşır.Bu saatlerde imkanınız var ise dışarıda olmamayı tatil de iseniz güneşlenmemeniz cilt sağlığını olumlu yönde etkiler.

Güneş kremi kullanmanın faydaları

 • Düzenli kullanım ile cilt kanserinden korunabilirsiniz.
 • Cildinizi UV ışınlarından korur.
 • Cildin erken yaşlanmasını ve ince kırışıklıkları engeller.
 • Güneş lekesi oluşumunu engelleyerek , cilt tonunuzun bozulmamasını sağlar.
 • Kirli havanın cildinize vereceği zararlardan korur.
 • Kremi kullanarak daha aydınlık bir cilde kavuşabilirsiniz.

Güneş kremleri içeriğinde neler bulunur

Tinosorb S and M

Avrupa ülkelerinde daha popüler bileşenlerinden biri olan Tinosorb S, UVB ve UVA ışınlarına karşı uzun ve kısa koruma sağlayabilir.

Mexoryl SX

Mexoryl SX, dünya genelinde kremlerinde ve losyonlarda kullanılan bir UV filtresidir. Cildin yaşlanmasını hızlandıran uzun dalgalı ışınlar olan UVA1 ışınlarını yok etme özelliği vardır .

Oksibenzon

Genellikle geniş spektrumlu Kremlerde bulunan oksibenzon, hem UVB hem de UVA ışınlarını (özellikle kısa UVA) filtrelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda, ABD pazarındaki Kremlerinin çoğunda bulunan en popüler içeriklerden biridir ve şişenin yüzde 6’sını oluşturabilir.

Oktinoksat

Octinoxate , yaygın ve güçlü bir UVB emicidir, yani güneş hasarını önlemede etkilidir. Avobenzon ile birleştiğinde, her ikisi de yanıklara ve yaşlanmaya karşı geniş spektrumlu koruma sağlayabilir.

Avobenzon

Birçok ülkede Avobenzon, özellikle çinko oksit ve titanyum dioksit ile kombinasyon halinde kullanılır.

Titanyum dioksit

Titanyum dioksit, geniş spektrumlu bir UV filtresi görevi görür.

Çinko oksit

Avobenzon ve titanyum oksit ile karşılaştırıldığında, hassas ciltler için fotostabil, etkili ve güvenli olduğu belirtilir. Öte yandan, araştırmalar kimyasal Kremleri kadar etkili olmadığını ve güneş yanığına karşı korumada güneş hasarında olduğu kadar etkili olmadığını da söylüyor

Koreli kadınların güzellik sırları