EğlenceKadın

Minimalizm nedir?Minimalist nasıl yaşanır?

Minimalizm nedir?

Minimalizm bir sanat akımıdır.Müzik ve sinema gibi bazı akımlar da kendini gösterir.1960’lar da ortaya atılan bu akım aslında sadeliği nitelendirmektedir.Fransızca kökeni olan Minimalizm; az ile yetinmek anlamınada gelmektedir.

Bizim hayatımıza ise Minimalist yaşam ‘Y’ kuşağı olarak adlandırılan 1980-2000 yılları arasında doğan özgürlükçü ve yenilikçi nesiller sayesinde girmiştir.Gelişen teknoloji ve internet çağı ile birlikte hayatımızda birşeylerin yolunda gitmediğini fark etmeye başladık.Hayatımız zorlaşmaya başladı.Kendimizi sıkışmış ve daha fazla huzursuz hissetmeye başladık.Bu olumsuz hislerden kaçmak için Minimalist hayat felsefesine istemsizce ihtiyaç hissetmeye başladık.Sizde belki de adını ilk defa duyduğunuz Minimalist hayat felsefesi ile ,hayatınız da bir kaç küçük değişiklik yapabilir ve bu felsefeye uyum sağlayarak daha huzurlu bir hayat süremenin yollarına bakabilirsiniz.

‘Birbirimizden farklı olsak da hepimiz aynı şeyin arayışı içindeyiz: Nasıl daha anlamlı yaşayabiliriz?’

Joshua Fields Millburn

Minimalist bir hayat için neler yapmalıyız?

1.Hayatınız da ki fazlalıklardan kurtulun.

Vazgeçmek özgürleştirir..Biz, eşyalarımız değiliz. Sahip olduğumuz şeylerden daha fazlasıyız. Hatıralarımız içimizdedir, eşyalarımızda değil. Eşyalarımız bize kafaca ve duygusal olarak yük bindirir. Eski fotoğraflarımız taranabilir. Duygusal olarak bağ kurduğumuz eşyalar başkalarının işine yarayabilir Vazgeçmek özgürleştirir.

Joshua Fields Millburn

Dolaplarımız,çekmecelerimiz,çalışma masamız ya da ofisimiz de kullanmadığımız ve atmaya kıyamadığımız bir sürü eşyamız var.İlk iş bunlardan kurtulmak olmalı.Kullanmadığınız kıyafetlerinizi ihtiyacı olan insanlarla paylaşabilir ya da Türk Kızılay’ına bağışlayabilirsiniz. Eşyaların da bir enerjisi vardır.Çok fazla eşya kafa karışıklığı dışında sizde strese de neden olabilir.

Minimalist bir yaşam felsefesini benimsemek ve daha sade bir hayat düzeni belirlemek için hayatınızda ki, fazla eşyalardan kurtulmak dışında hayat düzeninizde de sadelik yaratmalısınız.Bunu sosyal,iş ya da arkadaş çevrenizde yapabilirsiniz.

2.Tutarlı olun

Sizi bekleyen ciddi miktarda bir araştırma, planlama ve sıkı çalışma var ama en önemlisi harekete bugün geçmenizdir. Kararlılık en önemlisidir.

Joshua Fields Millburn

llardır süregelen alışkanlıklardan vazgeçmek zordur.İlk zamanlar zorlanacaksınız ama kararlı olursanız başarabilirsiniz.Sadeliğin huzuruna kendinizi bırakın ve rahatlayın.

3.Mutfak alışverişi

Sizde markete girdiğinizde kendinizi kaybedenlerden misiniz? ya da belki birgün lazım olur diye gereksiz bir sürü eşya alıp raflarınızı doldurdunuz mu? Belki evet bir gün lazım olacaktır.Ama o günü bekleyerek yaptığınız eşya yığını içinde hem siz huzursuz olacaksınız hem de maddi olarak zor duruma düşeceksiniz.Mutfağınıza bir göz atın kullanmadığınız tabak,bardak ya da bunun gibi eşyaları arkadaşlarınıza hediye edebilir ya da ihtiyacı olanlarla paylaşabilirsiniz.

4.İnternete ayrılan zaman

Minimalist yaşam felsefesine geçebilmek için dijital dünyada harcadığınız zamanı da azaltmalısınız.

5.Gerçekten ihtiyacım var mı?

Birşey satın almadan önce kendinize sorun ‘Buna gerçekten ihiyacım var mı?’

Kendinize dürüst olun olun.Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa satın alma işlemi gerçekleştirmeden bir daha düşünün.

“Sahip oldugumuz şeylerden daha fazlasıyız. Hatıralarımız içimizdedir, eşyalarımızda değil.”

Joshua Fields Millburn

Fransız kadınların güzellik sırrı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir