AileÇocuk Gelişimi

İdeal Bakıcı Nasıl Olmalıdır?

İyi bir bebek bakıcısı olmak çok fazla çalışma, özen ve ustalık gerektirir. Kuralları, çocuğu nasıl eğlendireceğinizi ve acil bir durum olduğunda ne yapacağınızı bilmeniz gerekir.

İster ilk kez bir çocuk bakıyor olun, ister yıllardır bakıclık yapıyor olun,bunları okumadan geçmeyin.

1. Konfor seviyenizi anlayın

Bebek bakıcılığını kabul etmeden önce sınırlarınızı bilin. Ebeveynlere beklentileri ve bir bebek bakıcısından ne istedikleri hakkında özel ve dikkatli sorular sorun. Bu, bu ihtiyaçları karşılayıp karşılayamayacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Aile için doğru kişi olup olmadığınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Daima özellikle kaç çocuğu izleyeceğinizi ve yaşlarını sorun.

2. Açık bir iletişim hattı tutun

Bebek bakıcılığı yaparken, her şeyi kendi başınıza çözmeniz gerektiğini düşünmeyin. Herhangi bir sorunuz varsa veya herhangi bir sorunla karşılaşırsanız her zaman ebeveynlere ulaşın. “Fazladan mendil bulamıyorum” kadar basit veya “Oğlunuz çok üzgün ve onu nasıl sakinleştireceğimden emin değilim” kadar karmaşık olabilir. Yaptığım hiçbir şey işe yaramıyor.”

Çocuğunuzun bir komşu tarafından alınması gibi endişeleriniz hakkında da onları bilgilendirmelisiniz. Açık bir iletişim hattını koruyarak, ebeveynlerle güven inşa ediyorsunuz. Çocuğunuzun güvende ve sağlıklı olduğundan emin olmak istediğinizi gösterir.

3. Her şeye hazırlıklı olun

Bebek bakıcısı olarak bir numaralı önceliğiniz, baktığınız çocuğu güvende tutmaktır. Bu, olabilecek her türlü sorun veya acil duruma hazırlıklı olmak anlamına gelir.

Önemli telefon numaralarının bir listesini her zaman elinizin altında bulundurun. Bir krizde kimi arayacağınızı bilmek için diğer aile üyeleri numaralarını da eklemek isteyeceksiniz.

Çocuğun alerjilerinin (yiyecek, mevsimlik, evcil hayvan ve diğer türler) bir listesini ve alerjik reaksiyon durumunda ne yapmanız gerektiğini sorun. Ne tür oyuncakların ve yiyeceklerin boğulma tehlikesi olduğunu öğrenin, böylece onlardan kaçınabilirsiniz. Proaktif olmak, acil bir durum ortaya çıktığında sakin ve sağduyulu kalmanızı sağlayacaktır.

4. Bilgili olun

Hazırlık, acil durum numaraları ve alerji kontrolleriyle sınırlı değildir. Kendi başınıza planlama yaparken bazı tehlikeler radarınızın altına düşebilir. Deneyimli bebek bakıcılarıyla konuşun ve her türlü bebek bakıcılığı olanaklarını öğrenmek için çocuk güvenliği veya bebek bakıcısı eğitimi kursuna katılın.

5. Organize olun

Çocuklar yapı ve rutin konusunda başarılıdır. Bebek bakıcısı olarak, bir ebeveynin belirlediği programa uymak sizin işiniz. İzlediğiniz her çocuk için ayrı bir gün planlayıcısı tutmak isteyebilirsiniz.

Takvim, sorumlu olduğunuz her gün için düzenli yemek, şekerleme ve oyun saatlerini içermelidir. Her gün onları besleyeceğiniz yiyecek türlerini ve ne kadar süre şekerleme yapıp oynamaları gerektiğini listeleyin. Bir çocuğun gününün nasıl geçmesi gerektiğine dair net bir ajandaya sahip olmak, kaos potansiyelini sınırlamanıza yardımcı olacaktır. Özellikle herhangi bir arkadaşınıza izin verilip verilmediğini sorun ve varsa adlarını önceden sorun.

6. Aktif olun ve eğlenin

Bir çocuğu televizyon veya bilgisayar ekranının önüne koyarak eğlendirmek kolay görünebilir. Ancak iyi bir bebek bakıcısı, çocuğu başka faaliyetlerle meşgul edecektir. İlk olarak, ebeveynin oyun zamanı ile ilgili ev kurallarını öğrenin. Çocuğunun oyun alanına gidip gidemeyeceğini, en sevdiği oyuncakların neler olduğunu ve hangi oyunların ve elektronik eşyaların yasak olduğunu sorun. Ardından, çocuğunu aktif tutmak ve eğlenmek için hangi aktivitelerin en iyi olduğunu planlayın.

Dışarı çık ve arkeolog oyna. İçeride kal ve yastık kale kaptanı oyna. Ve izlediğiniz çocuğun bir engeli varsa, dışlanmamaları için onu etkinliklere nasıl dahil edeceğinizi bildiğinizden emin olun.

7. Kuralları ve sınırları güçlendirin

Çocuklar sizi test edecek ve sınırları zorlayacak. Sınırlarını test etmek büyümenin bir parçasıdır. Sizi “havalı” bebek bakıcısı olarak görmeleri için ebeveynlerinin tüm kurallarını çiğnemelerine izin vermek isteyebilirsiniz. Yine de pes etmemelisin.

Çocuklar en iyisini yapı ve sınırlarla yapar. Çocuklara öz disiplini ve öz kontrolü öğretmeye yardımcı olurlar. Evin kurallarını öğrenin ve aynı fikirde olmasanız bile onlara bağlı kalın. Ancak, fazladan bir kurabiye yemek veya yatma saatinden 10 dakika sonra ayakta kalmak gibi kuralları ne zaman “kırmanın” uygun olduğunu da bilin. Sorumlu ve güvenilir biriyseniz, ebeveynin ve çocuğun saygısını kazanacaksınız.

8. Dikkatli olun

Evin içinde ve dışında tehlikeler var. Acil durumlara hazırlıklı olmak yeterli değildir. Ayrıca dikkatli olmalısınız. Bakmakta olduğunuz çocuğun yakınında kalın. Oyun alanındaysanız, cep telefonunuzu uzaklaştırın. Gözünüz ekranda değil, çocukta olsun. Mesajlaşmaya veya bir telefon görüşmesine kapılırsanız, çocuğun bacağını kırabilecek bir sıçrama denemesini kaçırabilirsiniz.

9. Eleştiriye açık olun

Bir ebeveyni üzen veya endişelendiren birşey yapabilirsiniz. Endişelerine açık olun. Nasıl daha iyi bir iş yapabileceğinizi sorun ve aynı hataları yapmayacağınız konusunda onlara güvence verin.

10. Nazik ve sevecen olun

İyi bir bebek bakıcısı, sert olmaları gerekse bile, baktıkları çocuğa karşı anlayışlı ve naziktir. Çocuklar hem esnek hem de kırılgandır. Ayrıca inatçı ve etkileyicidirler. Unutmayın, onlar hala öğreniyor ve büyüyorlar. Hatalarına karşı anlayışlı olun. Üzüldüklerinde anlayışlı bir kulak verin. Dikkatli olun ve çocuğa sırdaşı olduğunuzu bildirin.

11. Esnek olun

Ebeveynler geç kalabilir veya beklenenden daha erken ayrılmaları gerekebilir. Esnek olun. Erken gelin ve geç kalın. Sınırlarınız konusunda net olun, ancak esnek olun. Ebeveynlere güvenilir olduğunuzu gösterecektir.

Bakıcı hizmetleri.