AnasayfaÇocuk GelişimiHaberler

Çocuğunuzun ‘Sevgi Dili’ni Fark Edin

Hepimizin en temel ihtiyaçlarından bir tanesi sevgi dili öyle değil mi? Gönül bağı ile kurduğumuz her ilişkinin temelinde sevgi ihtiyacını karşılamak vardır diyebiliriz o halde.

Anne babanın çocuğu ile olan ilişkisi, çiftlerin birbiri ile olan bağı, arkadaşlık ilişkileri ve daha pek çok iletişim türü sevgi ile temel almaya, sevgi ile gelişmeye ve kopmaz sağlam bağlar oluşturmaya doğru evrilir. Arzu edilen bu yöndedir.

Peki nasıl oluyor da bir ailede eşler birbirini özünde sevmelerine rağmen, pek çok sorun ve soru ile karşı karşıya kalabiliyorlar?

 • Neden benimle ilgilenmiyor?
 • Neden benim isteklerimi önemsemiyor?
 • Neden sürekli tartışıyoruz vb. çiftlerin sıklıkla sorduğu sorular değil mi?

BELKİ DE ÇİFTLER BİRBİRLERİNİN SEVGİ DİLLERİNİ TANIMIYORLAR

Ünlü yazar Gary Chapman Beş sevgi dili adlı kitabında bu konuyu çok güzel açıklıyor. Gary Chapman ‘Hepimizin sevme ve sevildiğini hissetme yollarının birbirinden faklı olabileceğini’ söylüyor kitabında.

Örneğin çiftlerden biri kendisiyle vakit geçirilip sohbet edildiğinde (nitelikli beraberlik) sevildiğini hissedebiliyorken, bir diğeri sevildiğini yaptıkları takdir edildiğinde, övüldüğünde (onay sözleri) anlayabiliyor.Yani; çiftler sevildiğini anlamak için en çok neye ihtiyaç duyuyorsa diğer partnerin bunun farkında olup, eşine onun sevgi dili ile davranması pek çok sorunu çözebiliyor.

Çiftler arasında ‘beş sevgi dili’ olduğunu söylüyor Gary Chapman. Bu sevgi dilini kullanan çiftler daha mutlu ve daha tatmin olmuş bir ilişki yaşayabiliyorlar.

Mutlu, birbirini anlayan, sevme-sevilme duygusunu tatmin etmiş ebeveynlerin çocukları da sevgi dillerini tanıyarak büyüyor.

ÇOCUKLARINDA BEŞ SEVGİ DİLİ OLDUĞUNU İFADE EDİYOR GARY CHAPMAN

Ebeveynler çocukların sevgi dillerini fark ettiklerinde, anne baba ve çocuk arasında yaşanan pek çok anlaşmazlığın çözümlenebileceğini söyleyebiliriz. Anne babalar çocukların sevgi dillerini anlayarak onlarla iletişim kurduklarında aile içinde disiplini sağlamanın önemli adımlarından biri atılmış olacaktır.

O ZAMAN HAYDİ ANNE VE BABALAR! ÇOCUKLARIMIZIN BASKIN (SEVİLDİĞİNİ EN ÇOK HİSSETTİĞİ) SEVGİ DİLİNİ KEŞFEDELİM (Bakalım sizin çocuğunuzun baskın sevgi dili hangisi?)

sevgi dilleri
5 adımda sevgi dilleri

1) FİZİKSEL TEMAS : Bazı çocukların baskın sevi dili fiziksel temastır. Anne ve babasının bol bol sarılması, okşaması dokunması çocuğun sevildiğini anlamasını sağlar. Mesela;

 • Bir babanın çocuğuna sarılarak ona kitap okuması, 
 • Annenin konuşurken çocuğun yanağına bir öpücük kondurması
 • Anne ve babanın küçük çocuğunu kucağına alıp oynadığı oyunlar
 • Bazen sadece sırtına dokunmak vb. gibi davranışlar fiziksel temas sevgi dili baskın olan çocuğun çok hoşuna gider ve anne -babası tarafından sevildiğini hissettirir.

Bazen sevgi dolu bir kucaklama pek çok çocuğun hoşuna gitse bile, sevgi dli fiziksel temas olan bir çocuk için kucaklanma ona “seni seviyorum” denmesinden çok daha kıymetli olabilir.

Çünkü fiziksel temas bazen sessizce, konuşmadan “seni seviyorum” demenin başka bir yoludur.

Bazı çocuklar sık ve yakın fiziksel temastan hoşlanmayabilir. O zaman çocuğun baskın olan diğer sevgi dillerine bakmamız gerekir.

2) OLUMLAMA SÖZLERİ ( ONAY SÖZLERİ): Bazı çocuklar sevildiğini anlamak için güzel sözlere ve onaylanmaya ihtiyaç duyarlar. Sevgiyi hissetmek için güzel kelimeler çok önemlidir. Mesela;

 • “ Seni tebrik ederim, basketbol maçında harikaydın” demek
 • “ Elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorsun” şeklinde bir çabayı takdir etmek
 • “ Seninle geçirdiğim zaman benim için çok kıymetli, iyi ki varsın” diyerek çocuğa kendini değerli hissettirip, varlığını önemsediğimizi belli etmek
 • “ Arkadaşınla oyuncaklarını paylaşman çok hoşuma gitti” diyerek davranışının olumlu olduğunu ifade etmek ve pekiştirmek
 • “ Cümleyi çok güzel kurdun,kendini rahatlıkla ifade edebildin vb.” sözler ile konuşma becerisini övmek ve gelişimi için cesaretlendirmek

Burada değinilmesi gereken önemli bir nokta var. Çocuğumuzu överken gerçekçi olmak ve aşırıya kaçmamak gerekir. Sürekli övülme ve onaylanma beklentisi yaratırsak, çocuğun bağımsız hareket etme becerisini ve özgüvenini zedeleyebiliriz.

Olumsuz ifadeler, emir cümleleri, suçlayıcı ifadeler (hata yaptın, bu işi başaramadın, beceriksizsin, git ödevlerini yap vb.) hiçbir çocuk için olumlu sonuçlar doğurmaz. Aksine bu şekilde davranışlar çocuk ve ebeveyn arasında çatışma ve anlaşmazlıklar yaratabilir.

Özellikle sevgi dili olumlama sözleri olan çocuklar için suçlayıcı, yargılayıcı ifadeler kullanmak çocuğun sevilmediğini düşünmesine ve kişilik çatışmaları yaşamasına sebebiyet verebilir.

3) KALİTELİ ZAMAN: Bazı çocuklar ebeveynlerinin onları sevdiğini, birebir çocukla vakit geçirildiğinde ve bu süre zarfında başka bir şeyle ilgilenilmediğinde anlayabilirler. Bu elbette ki pek çok çocuk için değerli olduğunu hissettirir. Özellikle anne ve babanın çalıştığı günümüz şartlarında çocuklar için aileyle vakit geçirmek önem kazanmaktadır.

Ebeveyni tamamen kendisi ile ilgilenen çocuk sevildiğini hisseder. Özellikle sevgi dili kaliteli zaman geçirmek olan çocuğun bu ihtiyacı karşılanmazsa, çocuk tam anlamıyla kendini seviliyor hissetmeyecektir. Onay sözleri kullanmak ya da fiziksel temas onun için yeterli olmayabilir. Eğer birden çok çocuğunuz varsa her biri ile baş başa kaliteli zaman geçirmek için fırsat yaratmak gerekmektedir.

Peki kaliteli zaman nasıl geçirilir?

Bu zamanı yaratmak için illaki bir yerlere gitmeniz gerekmez.

 • Baş başa oturup bir film izlemek.
 • Göz temasını önemseyerek biten günün yorumunu yapmak, sohbet etmek.
 • Mutfakta beraber bir akşam yemeği hazırlamak.
 • Haftada bir gün beraber yürüyüşe çıkmak.
 • Televizyon izlemek yerine beraber şarkı söylemek vb. örneklerle çoğaltılabilir.

(BELKİ LİSTEYE SİZLERDE BAŞKA ÖRNEKLERLE DESTEK OLABİLİRSİNİZ.YORUMLARDA😊)

4) HEDİYELER : Kuşkusuz hediye alıp vermek  sevgiyi ifade etmeninde , sevildiğini fark etmeninde en keyifli yollarından biridir. Hediye onu alan kişinin iyiliğini düşündüğümüz için değil, içten gelen ve sadece sevgiyi göstermeye aracı olan bir eylemdir. Bu yargıdan yola çıkarak hediyeleşme sevgi dilinin diğer sevgi dilleriyle daha çok desteklenmesi gerekmektedir. Onay sözleri, kaliteli zaman, fiziksel temas ve tüm bunlarla desteklenen bir hediye alıp verme eylemi, çocuğun sevildiğini hissetmesi için bir arada çok daha tatmin edici olacaktır.

Önemli bir nokta şudur ki; çocuğun olumlu davranışlarına karşılık gelecek bir hediyeden bahsetmiyoruz. Koşulsuz sunulan bir hediye bazı çocuklar için önemli bir sevgi dili olabilir. Bu hediye sadece mağazadan alınan bir eşya olmak durumunda da değildir. Ormandan toplanan kozalaklar, kendi yaptığımız bir resim ya da el işçiliği bir çalışmanın paketlenmesi şeklinde olabilir. Önemli olan baskın sevgi dillerinden biri olan hediye olan çocuğun karşılıksız düşünüldüğünü fark etmesidir.

5) HİZMET EYLEMLERİ: Bazı çocukların baskın sevgi dilleri hizmet eylemleridir. Anne baba olmak beraberinde hizmet eylemlerini kullanmayı getirmektedir. Ebeveynler olarak çocuğumuza hizmet ederken asıl amacımız onu mutlu ya da memnun etmekten öte onun için en doğru olanı yapabilmek olmalıdır. Çocuklarımıza hizmet edip, hazır olduklarında onların da kendilerine ve topluma hizmet etmelerine model olmak görevlerimizden bir tanesidir.

“Onlar için yapmamız gereken hizmet eylemlerini zamanında yerine getirdiğimizde çocukların sevgi depoları dolar” der Gary Chapman.

Çocuğumuzun bizden oyuncağını tamir etmemizi istediğini ya da ona ödevinde yardımcı olmamamızı istediğini düşünelim. Baskın sevgi dili hizmet eylemleri olan çocuk isteği karşılandığında doya doya onunla ilgilenildiğini ve sevildiğini düşünecekken, isteği karşılanmadığında ise derin bir hayal kırıklığına uğrayıp, kendini çok mutsuz ve duygusal açıdan terk edilmiş hissedebilir.

O ZAMAN KÜÇÜK ÖDEVLERE NE DERSİNİZ😊😊

 1. Öncelikle kendi sevgi dilimizi tanımlayalım
 2. Çocuklarımızın sevgi dilini keşfedelim
 3. Eşimizin ya da en yakın iletişimde olduklarımızın sevgi dilini araştıralım
 4. Sevgi dilini keşfettiğimiz sevdiklerimizle onların sevgi dillerini dikkate alarak iletişim kurmayı deneyelim

Not: ÖDEVLERİNİZİ YAPTIKTAN SONRA YORUMLARDA PAYLAŞIRSANIZ SEVİNİRİM😊

SEVGİYLE KALIN

UZMAN ÇOCUK GELİŞİMCİ

AYNUR IŞIK

Yararlanılan Kaynak: Chapman, G. ve Campbell, R., (2002), Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili, Koridor Yayıncılık, İstanbul.

Çocuğum Çok Yaramaz (Mı Acaba?)

Çocuğumuzla İletişim Kurarken Yaptığımız Hatalar

10 thoughts on “Çocuğunuzun ‘Sevgi Dili’ni Fark Edin

 • Bülent

  Gercekten olmasi gerektiğini kalema dökmüş uzmanimiz kaliteli zaman ayırmak sevgi ve saygiyi gercekten ortaya çıkarız kaleminize saglik

  Yanıtla
  • Barış yildiz

   Yazıyı okumaya başladığımda sıkılıp geçerim diye hissediyordum.okuduktan sonra ne derece doğru ve faydalı tespitler olduğunu anladım.bunun üzerine ikinci kez okudum.tam olarak anlayip uygulamaya dokebilmek için.bizim için faydalı bilgiler içerdiğini düşündüğümden karşıliginda hiç usenmeden yorumumu düşüncemi yazma ihtiyacı duydum..tesekkur ederim

   Yanıtla
 • Melis

  Hocam yine harika bir paylaşım olmuş teşekkürler

  Yanıtla
 • Arda

  Çok farklı bir bakış açısı. Bugünden itibaren bu beş maddeyi hayatımda kullanacağım

  Yanıtla
 • Öznur

  Kaleminize sağlık.Okudukça insan kendini değerlendiriyor.Ben bu maddelere uyum sağlayabiliyor muyum? Diye..Sadece yazıda kalmayıp hayatımda uygulamaya çalışacağım.Teşekkürler.

  Yanıtla
 • Öznur

  İnsan okudukça kendisini sorgulamasına neden oluyor.Ben bunların ne kadarını ebeveyn olarak uyguluyorum diye.Yazıda kalmayıp hayatımda uygulamaya geçireceğim.Kaleminize sağlık.

  Yanıtla
 • Özgür

  Yaşadığımız toplumda aile içi sorunlar adına güzel bir ilaç niteliğinde, bilgilendirici , örneklemeler yol ebeveynlere yol gösterme açısından faydalı olmuş. Kalemine sağlık.

  Yanıtla
 • Aynur Kayış

  Derin bilgilerinizi bizlerle paylaştınığız için teşekkür ederiz.Böyle faydalı içerikleri keyifle okuyor ve teşekkürü bir borç biliyorum.Sevgiler💐

  Yanıtla
 • Sibel Büyükgüzel

  Ne kadar güzel yalın bir dille anlatmışsın yine kalemine sağlık ben bizim sevgi dilimizi söylemek isterim kızım öpülmek fiziksel temasla sevgi dili,oğlumsa oyun oynayarak onunla zaman geçirerek sevgi dilidir.kalemine saglik canim benim

  Yanıtla
 • Çocuğumuza en güzel sevgi dili anlayış göstermektir.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir